Свјетски дан радија обиљежава се данас у знак сjећања на 1946. годину када је основан Радио Уједињених нација. УНЕСКО је 2011. прогласио 13. фебруар за Свjетски дан радија, а 2013. године је и Генерална скупштина УН то формално усвојила.
Овај празник радија прогласио је УНЕСКО у циљу промовисања овог медија који допире до најширих слојева становништва.
Oсим тога, радио је медиј који може учинити много за образовање, културни и политички дијалог и помоћи људима у најразличитијим животним ситуацијама. Овај медиј је још увијек најдинамичнији, најбржи и најинтерактивнији који постоји, адаптирајући се промјенама у 21. вијеку и нудећи нове начине интеракције и укључивања.
Један од проналазача радија је и наш Никола Тесла. Он је први представио принципе радија и пренос сигнала на велике даљине.
Прилика је ово и да се подсјетимо на оснивање једине локалне радио-станице у историји општине Вишеград.
Са садашње стамбене зграде „Борово“ 20. априла 1992. године, тачно у десет часова први пут се чуо глас спикера који се обратио реченицом „Овдје Радио Вишеград!“
Програм се састојао од вијести, сервисних информација и извештаја са ратишта.
Упоредо са јачањем кадра у овом медију су јачали и технику, тако да је у то вријеме Радио Вишеград имао два предајника, један је био постављен на згради радија, а други на Мириловићима, инсталисане снаге 400W.
Радио Вишеград данас емитује властити деветочасовни програм, а школовани и искусни новинари правовремено, тачно и истинито извјештавају о свим дешавањима из ове локалне заједнице али и шире.
Програм ове медијске куће, која тренутно броји осам запослених, слушаоци могу да прате путем фреквенције 104 MHz и преко званичног сајта radiovisegrad.info који биљежи велику заинтересованост.
„Кад год укључимо радио, феномен који слиједи има одређени израз. Радио ‘нам говори’, иако никога не слушамо“.
Овим ријечима Теодор Адорно слави магију радија, магију коју ми и даље подржавамо на Свјетски дан радија.
Радио Вишеград