Добродошли Радио Вишеград

АДРЕСА: Вука Караџића бб. 73240 Вишеград

ТЕЛЕФОН: +387 (58) 630-511

Добродошли Радио Вишеград |

Previous slide
Next slide

Поводом Свјетског дана борбе против АИДС-а, представници општинске организације Црвеног крста Вишеград су у сарадњи са Домом здравља ове локалне заједнице, одржали едукативно предавање за ученике Средњошколског центра „Иво Андрић“, с циљем упознавања младих о овој болести.

Према ријечима секретара вишеградског Црвеног крста Славице Марковић, овај датум се обиљежава како би се подигла свијест људи у заједници о ХИВ инфекцији, укључујући помоћ и разумијевање за обољеле, као и чланове њихових породица, те потребу развијања образовних и превентивних иницијатива.

„Превенцијом, дијагностификовањем и одговарајућим лијечењем, ХИВ инфекција може постати хронично здравствено стање које се може контролисати“, додала је Марковићева.

Предавање ученицима  одржао је  специјалиста гинекологије и акушерства доктор Дарко Лечић, који је навео да је примарни циљ радионице био подићи свијест код младих о овој тешкој болести и предочити им адекватне мјере заштите како не би дошло до заразе ХИВ вирусом.

„У Босни и Херцеговини је у протеклих 30 година регистровано 350 особа обољелих од ХИВ-а, а 12 је изгубило битку са овом болешћу“ рекао је Лечић, те додао да у вишеградској општини још увијек није регистован ниједан случај АИДС-а.

Волонтер Црвеног крста Исидора Јанковић каже да о полно преносивим болестима уче из предмета биологије, али да су едукативна предавања важна како би проширили и надоградили своја знања на дату тему.

Поред предавања, волонтери вишеградског ЦК подијелили су едукативно-информативни материјал.

Овогодишњи слоган кампање гласи „Нека заједнице воде“, а акценат је стављен на потребу превазилажења неједнакости и унапређење људских права што је од кључног значаја за све оне који су на различите начине погођени овом епидемијом.

Кампања има циљ смањење дискриминације и стигматизације у односу на особе које живе са ХИВ-ом, али и смањење неједнакости на глобалном нивоу у пружању различитих услуга особама које припадају овој маргинализованој групи.

T.Сикираш