Служењем парастоса, обиласком ратних положаја на Горњој и Доњој Лијесци, те полагањем цвијећа на централни споменик код храма Светог Саве, општинска Борачка организација обиљежила је Дан одбране Вишеграда. Овом приликом за ученике СШЦ „Иво Андрић“ одржан је историјски час на Доњој Лијесци.
На данашњи дан прије 31 годину Вишеград је успјешно одбрањен у борбама које су се водиле на Горњој и Доњој Лијесци, када је бројчано слабија Вишеградска чета Војске Републике Српске успјела да одговори нападима тзв Армије БиХ. У борбама које су почеле 22. и трајале до 29. октобра живот је изгубило седам бораца Вишеградске чете, погинула су и четири цивила, а само породица Танасковић тог је дана изгубила три своја члана.
Борац ВРС Предраг Мирковић каже да је као припадник четврте чете Вишеградске бригаде ВРС тих дана био на српским положајима које су нападале муслиманске снаге, а које су како истиче биле бројачно јаче.
„Однос снага био је 10 напрема један у њихову корист. Трпили смо веома жестоке нападе, на све начине су покушавали да пробију ову линију али нису успјели јер смо ми били веома добро организовани, очекивали смо те нападе и успјели смо да им одговоримо“ прича Мирковић.
Према његовим ријечима циљ тзв. Армије БиХ био је да се пробије до Вишеграда, а затим и освоји објекат вишеградске хидроелектране, међутим иако бројчано слабији борци Вишеградске бригаде су тај план осујетили.
Предсједник Скупштине Борачке организације Вишеград Александар Савић на Доњој Лијесци одржао је предавање ученицима Средње школе „Иво Андрић“ о значају борби које су се водиле крајем октобра 1992. године на овим положајима.
„Мјесец октобар 1992. године био је мјесец страдања у општини Вишеград. Око 50 бораца наше бригаде своје животе је дало на многим положајима у околини Вишеграда као што су Дринско, Меремишље и овде на Лијесци. На данашњи дан прије 31 годину бранила се и одбранила слобода нашег народа“ истакао је Савић.
Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић истакао је важност овог дана који никада не смијемо заборавити као ни оне који су своје животе уградили у темеље слободне Републике Српске.
„Битно је да на оваквим окупљањима присуствују млађе генерације како би научили и запамтили све оно што се дешавало у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату. Овакви историјски часови би требало да пређу у традицију и да са генерације на генерацију преносимо све оно што се дешавало у том периоду“ напоменуо је Ђуревић.
Делегације Борачке организације и општине Вишеград обишле су и положаје на Доњој и Горњој Лијесци као и на Кочариму гдје су се од 22. до 29. октобра 1992. године водиле борбе за ослобођење Вишеграда.
М.Кусмук