У просторијама Друштвеног центра у Вишеграду јуче је одржана радионица за новинаре на тему: „Оснаживање локалних медија да адекватно допринесу спречавању насиља над женама у БиХ“.
Радионица је дио UN WOMEN пројекта који се реализује у сарадњи са Медиа центром из Сарајева.
Водитељ едукативне радионице Селма Зулић-Шиљак каже да се на овакав начин постиже сарадња са локланим медијима у БиХ о начинима како локални медији у складу са својим капацитетима могу учествовати у превенцији насиља над женама, при том поштујући професионалне стандарде , етичке принципе и постулате своје професије.
“Тренутно радимо са десет локалних медија у БиХ, међу којима је и Вишеград, а координатор на провођењу пројекта је новинарка Јована Боровчанин-Ђуревић “, наводи Зулићева.
Она истиче да је улога медија да кроз едуковање јавности кроз професионално извјештавање о насиљу у породици може додатно сензибилизирати јавност и утицати да се оно не прихвата као дато.
Упутила је препоруку младим новинарима који немају искуство у праћењу догађаја у вези било ког облика насиља у породици или насиља над женама, да се по сваку цијену треба чувати идентитет и достојанство жртве или породице која свједочи насиљу.
Зулићева је подвукла да један од истраживања о начину како медији у БиХ, а највише онлајн портали који су анонимни и често без импресума извјештавају о конкретним случајевима насиља објављују често идентитет жртве или починиоца, некад и малољетних лица, што крши све новинарске кодексе.
“Улога медија је можда и најтежа у овом процесу. Ми срећемо кроз свој рад новинаре који по тридесет година извјештавају на ову тему и који тек виде неке мале промјене у том смислу”, истакла је Зулићева.
Новинар Радио Вишеграда Милица Кусмук указала је на значај оваквог вида едукације која има за циљ професионално извјештавање о овим осјетљивим темама.
„Професионални новинари у локалним заједницама требало би више пажње да посвете едукацији и превентиви било ког вида насиља. Мислим да како у БиХ, тако и у цијелом региону, акценат се ставља на сензационалистичко новинарство које често није поткријепљено тачним изворима већ паушалним информацијама које првенствено шкоде жртвама насиља али и њиховим породицама“, додала је Кусмук.
Као један од проблема она је навела то што се често у медијима када се догоди насиље објављују имена и презимена, како жртве, тако и починиоца, а послије се испостави да су те информације нетачне, а штета већ начињена.
На Радионици која је била посвећена унапређењу знања учесника о мање видљивим облицима насиља над женама попут економског и психичког, те разговору у улози коју новнари имају у извјештавању јавности о насиљу над женама, као и изазовима са којима се суочавају приликом извјештавања о датој теми, присуствовали су новинари Радио Вишеграда, затим дописници БН ТВ , СРНЕ и Слободне Европе из Вишеграда.
Пројекат је подржан од стране Шведске агенција за међународни развој и сарадњу (Сида).
М.Андрић/Б.Марковић