У организацији спомен подручја „Стари Брод“ и Удружења грађана „Еко-центар” педесетак Вишеграђана данас је бродовима кренуло у акцију чишћењ акорита ријеке Дрине до Старог Брода.
Из поштовања према жртвама страдања у Старом Броду, жеље да Дрина буде блистава и чиста као што су душе невино страдалих у овом мјесту акцији су се одазвали средњошколци, планинари, грађани који воле природу и поштују историју, каже протојереј Драган Вукотић подсјетивши на ријечи митрополита Николаја.
„Дрина је српски Јордан и ми тако требамо да се опходимо према њој јер ми немамо светије и љепше ријеке“, каже Вукотић појаснивши да је неопходно ријешити проблем који је резултат људског немара.
Проблем долазећег отпада ријешен је постављањем ланчанице на Хидроелектрани али створена је једна ружна слика и ми ћемо то ријешити овом заједничком акцијом очистивши корито ријеке Дрине до Старог Брода“, поручио је Вукотић.
Према ријечима предсједника вишеградског Удружења „Еко центар“ Дејана Фуртуле проблем отпада присутан је дуго година али ће бити ријешен захваљујући ентузијазму.
„Ми ћемо данас за пет до шест сати све то да очистимо и захвалност дугујемо СПЦ, али и младим Вишеграђанима и људимо који имају дефинисану еколошку свијест“, каже он.
Учешће у акцији узео је и Иван Бијелић, младић из Пожеге који је добитник награде „Зелена планета“ за изузетан допринос у очувању животне средине.
„За љубав према Дрини заслужно је Андрићево дјело, а сада сам ту да рјешавамо проблем који није локални већ међудржавни“, каже Бијелић.
Старјешина Ватрогасне јединице Вишеград Жељко Милошевић сматра да је обавеза свих да допринесу љепоти Дрине.
„Очистити корито Дрине и спомен комплекс у Старом Броду је начин изражавања поштовања према жртвама погрома на овом простору“, каже он.
Злочин у Старом Броду и Милошевићима догодио се у прољеће 1942. године,а усташе су у том покољу убиле више од 6.000 ненаоружаних Срба, искључиво цивила.
Спомен-музеј старобродским жртвама освештан је у септембру 2019. године.
О.Марковић