Култура сјећања и памћења-назив је смотре ученичког стваралаштва на којој је приказан програм о страдњу српског народа у Другом свјетском рату. Своје и радове познатих аутора у вишеградском Културном центру изложили су ученици Средње школе „Иво Андрић“, као знак сјећања на српске страдалнике у Независној држави Хрватској/НДХ/ базирајући се првенствено на старобродске жртве, које су у прољеће 1942. године, на свиреп начин уморене на Дрини код Вишеграда.
Припремљен је и културно-умјетнички програм кроз поезију о српском страдању и патњи.
Професор српског језика и књижевности Дијана Инђић-Милошевић која предано ради на очувању српског иднетитета, казала је да ова генерација ученика са одушевљењем прихватила рад на пројекту „Културе сјећања“.
„Припремили смо рецитале који оживљавају страшне сцене страдања Срба, уврстили смо и поезију српског страдања и патње , те музичке композиције и ликовна остварења наших ученика на ову тему “, каже Милошевићева.
Ученици су израдили и једну публикацију у штампаној и електронској форми, гдје су обрадили историјски дио страдња Срба у 20. вијеку и географски положај стратишта.
„Кроз публикацију смо приказали неке од најстрашнијих српских стратишта, а поменули смо и трогодишњу дјевојчицу Милицу Ракић која је страдала од НАТО бомбардовања, као и Дијану Будисављевић која је спасила око 12.000 дјеце из усташких логора“, подсјећа гимназијалка Николина Уљар.
Свједочења да је српски народ мученички страдао у Старом Броду присутнима је преносио свештеник СПЦ Драган Вукотић, који је заслужан за подизање спомен-капеле у овом мјесту.
„Наш национални задатак је да то остане дио колективног памћења , као полог за мирну будућност“, казао је поред осталог протојереј Вукотић.
„ Стратишта као што су Брод на Дрини, Пребиловци, Јадовно, Крагујевац, Краљево и многа друга морају бити сачувана од историјског заборава. И поред свега важно је развити човјекољубље, а не мржњу и осветољубивост “, поручио је вјероучитељ Зоран Каностревац.
Животи 37.139 дјеце угашени су на 1398 стратишта у областима које су улазиле у састав НДХ . Ради тога, Министарство просвјете и културе Републике Српске у сарадњи са републичким Педагошким заводом, дало је препоруку свим школама у Српској да на примјерен начин, а у складу са темама предмета од националног значаја, обиљеже недјељу културе сјећања и памћења.
.
М.Андрић