Тест наше хуманости су и емпатија и емоционалана потпора обољелима и њиховим ближњима. Поштујући обољеле и нихове ближње, поштујемо и живот сам јер је болест дио живота и тај пут ћемо сви проћи.
У здравственој је бризи осим стручне помоћи посебно су важни хумани приступ и емоционална подршка обољелима.
Ни један болесник се, без обзира на околности у којима се налази или околности које су довеле до развоја болести, не би требао осјећати одбаченим, заборављеним или кривим за властиту болест.
Обиљежавањем овог дана се изражава и захвалност свим здравственим и нездравственим радницима који брину за болеснике на труду и хуманости коју исказују својим несебичним радом.
Циљ Свјетскога дана болесника јест подстицати свијест о нужности примјерене бриге о болесницима, поштовања њихових права и емпатије коју сваки од болесника заслужује.
Тиме се људи подстичу да размисле о властитим могућностима учествовања у бризи за обољеле.
Дан болесника не би требао бити само дан посјете болесницима, старим и немоћним особама и болесној дјеци него дан када би сви бар накратко пробудили савјест, дан који покреће људе у изградњи боље, сигурније и хуманије заједнице.
Свјетски дан утемељио је папа Иван Павао ИИ. 1992. године, а циљ тога Дана је жеља да се друштво анимира за потребе болесника, те да им се осигура боља здравствена брига.
О. Марковић