Добродошли Радио Вишеград

АДРЕСА: Вука Караџића бб. 73240 Вишеград

ТЕЛЕФОН: +387 (58) 630-511

Добродошли Радио Вишеград |

Previous slide
Next slide

 У току је осликавање цркве “Светог првомученика Архиђакона Стефана” у селу Велетову код Босанске Јагодине. Послови фреско-сликања ове богомоље , по благослову Митрополита дабробосанског Хризостома, повјерени су академским сликарима Драгу Вучићу из Билеће и Браниславу Ковачевићу са Пала.

На орнаментима ради Рајко Вучић, а у иконописању су им се придружили јеромонах Серафим из манастира Светог Николаја у Добрунској Ријеци, те млади теолози Милан Лукић из Вишеграда и Ђорђе Вујанић из Чачка. Тренутно се осликава олтарски простор. „Урађена је фреска Христа пантократора и Пресвете Богородице у српско –византијском стилу. Примјењује се секо техника на сувом малтеру, а користе се земљани пигменти “ наводи сликар Драго Вучић.

„Постоји црквено правило осликавања храма и строго се води рачуна о распореду икона са ликовима светитеља, на којим мјестима ће бити приказане главне иконе и важни хришћански празници“, појаснио је Вучић.

Постоје одређени канони иконописања којег се придржава сваки иконописац. На икони нема случајности, свака боја има своју симболику. Правило је да се монаси изражавају смеђим бојама и оне упућују на њихову скрушеност. Зелена боја која симболизује прољеће и обнављање се приказује код Духа Светога или код Светог Јована Крститеља.

Динамика настaвка радова на фрескописању храма у Велетову зависи од слободног времена умјетника, јер поред радова на иконописању храма, ангажовани су и на редовним школским предавањима из ликовне умјетности. Оно што је важно јесте да се овај велики и захтјеван посао обавља квалитетно и оригинално.

„До сада све иде по плану, брзо и ефектно. Задовољни смо динамиком радова и условима који су нам пружени“, казао је Вучић.

Иконописачком тиму придружио се и јеромонах Серафим  којег смо затекли у осликавању фреске Светог Василија Великог. „На православним иконама свјетлост има врло битан значај. Свјетлост којом сијају лица светитеља није овоземаљска, већ божанска. Уз молитву моја љубав према сликарству, коју његујем дуго година се изражава и на зидове овог храма“ говори нам монах Серафим.

 Ако све буде по плану, ово капитално дјело- осликавање велетовске цркве, задужбине фамилије Андрић, требало би бити завршено до следеће храмовне славе, која се прославља половином августа, на празник “Пренос моштију Светог архиђакона Стефана“.

Прилозима фамилије Андрић, те вјерног српског народа из разних крајева , подршком општине Вишеград , предузећа “ХЕ на Дрини” и бројних привредника, у завидном року златобојне куполе храма су заблистале у својој православној љепоти, међу предивним природним пејзажима.

У непосредној близини храма налази се историјски споменик- кула велетовска коју је Иво Андрић описао у приповјетци „Велетовци“, а поред цркве протиче рјечица Велетовчица, што чини овај предио изузетно привлачним за посјетиоце.

М.Андрић