У организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, данас је обиљежено 82 године од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије у Старом Броду и Милошевићима код Вишеграда које су на монструозне начине убиле усташе Јуре Францетића.
Служење парастоса убијеним српским цивилима, полагање вијенаца на споменик и спуштање ружа у Дрину предходило је обраћању званичника.
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да су Срби широм бивше Југославије убијани на стравичне начине, скоро идентично као на Старом броду, али да се овдје могао спријечити злочин.
„На овом мјесту није било породице са романијског платоа која није некога изгубили. Ти Срби су покушали да дођу до Партизанског штаба који се налазио у Фочи, они су мислили да ће наћи спас код Партизана, али их нажалост нису прихватили. Кренули су низводно, дошли до Вишеграда. Италијани су држали мост у Вишеграду који је био веза према Србији. Прешли су они који су имали новац, дукате и злато да плате свој живот и они су се спасили. Усташе су их помно пратиле и до зуба наоружани из Сарајева кренули за њима. Опколили су их око кањона, толико су се иживљавали, правили злочине, да Нијемци који су се налазили са друге стране и гледали шта се дешава су реаговали. У претходне двије године се списак настрадалих допунио са још 250 имена“, истакао је Вишковић.
Он је нагласио да је болно то што се страдање крило од потомака готово 50 година.
„Да се није појавио Момир Крсмановић да напише роман „Тече крвава Дрина“ питање је да ли би се за овај злочин сазнало. НДХ је творевина Трећег рајха, они су били продужена рука Трећег рајха. Нијемци су, са ове временске дистанце, били мањи злочинци. Данас имамо да су ови што су овдје настрадали геноцидни, а њихови кољачи нису, они су антифашисти. Они сада представљају Јасеновац као радни логор“, рекао је Вишковић.
Он је поручио да треба да чувамо Републику Српску, нашу саборност, наше јединство и да будемо у још већој слози са нашом матицом Србијом.
Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић рекао је да је наша обавеза и завјет да жртве Старог Брода не смијемо да заборавимо.
„То је и наша морална и цивилизацијска обавеза, сјећање на невине жртве злочиначког система како се овакав страшан злочин никада више никоме не би поновио. Од тада, па све до данас, за српски народ сјећање на Стари Брод и сва српска стратишта представља највећу, болну рану, али и најважнију историјску лекцију коју смо дужни да учимо, памтимо и преносимо на будуће генерације“, истакао је Ђуревић.
Он је нагласио да је важно да се чува сјећање на страдале, али је, значајно и да као потомци страдалника наставимо живот, знајући његову вриједност и не заборављајући овакве догађаје.
„Невине жртве, којих се данас сјећамо заслужују тихи и скрушени пијетет, као и памћење. Оваквим догађајима показујемо да су такве жртве вриједне достојанственог помињања и вјечног памћења страховитог страдања. Морамо да сачувамо и живот Републике Српске, а наш највећи интерес, је да сачувамо мир и да нам се више никад не понове страдања, попут овог у Старом Броду“, поручио је Ђуревић.
Он је послао поруку свима да нас не дијеле, не сукобљавају, већ да нас упућују једне на друге, на узајамно поштовање и то баш сјећајући се овог страшног злочина, не заборављајући своје жртве и своја стратишта.
Свештеник Саво Тривковић рекао је да је Стари Брод постао Нојев брод за све оне који су са тог мјеста душе мученичке Господу принијели.
„Како теорије падају са идеологијом тако је из комунистичко-марксистичког мрака васкрснуо живот и сјећање на Христове старобродске мученике. Пуноћа и савршенство се испуњава на један апсурдан начин, кроз одрицање од свега онога што човјек јесте и што има“, истакао је Тривковић.
Он је нагласио да смо поред културе сјећања дужни својим животима да свједочимо прошлост, достојно живимо садашњост и есхатолошки спознамо будућност.
Обиљежавању су, осим предсједника Владе Републике Српске Радована Вишковића, присуствовали и изаласник предсједника Републике Српске и српског члана предсједништва Бошко Томић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић, начелници општина Вишеград, Соколац, Ново Горажде, историчар Милош Ковић, представници борачких организација Горњодринске регије.
Пригодан културни програм извели су ученици СШЦ “Иво Андрић” под вођством професора српског језика и књижевности Дијане Инђић Милошевић, док је стихове посвећене страдалнивцима говорио Жељко Милошевић.
О. Марковић, Б. Марковић