У Андрићевом институту у Вишеграду протеклог викенда одржан је научни скуп “Брат и сестра у српском језику, књижевности и култури”.
Руководилац Одјељења за српски језик Андрићевог института Милош Ковачевић рекао је да породична заједница чини културни идентитет једног народа.
“Породица је основа културе и једног друштва, а унутар друштва мајка је центар саме породице. Имали смо скуп о мајци, послије тога је била тема отац у српском језику, који је стуб породице. Без мајке и оца не може бити ни културе, ни националне заједнице”, истакао је Ковачевић.
Он је нагласио да мајка и отац у једној генерацији могу бити ослонац заједнице, а брат и сестра су први сродници послије њих и њихова је улога у свијести једног народа веома битна.
“Сестринска љубав је код Срба сасвим другачија него код других народа и та љубав посебно се изражава према брату истакао је Ковачевић. Ковачевић је напоменуо да је већ обрађено неколико тема које се тичу симбола културног идентитета код Срба, те додао да је прво био хљеб у књижевности као идентитетски критерујем, а касније се кренуло са родбинским односима.
М.Андрић