У Андрићевом институту у Андрићграду у оквиру Видовданских свечаности уручена је „Велика награда Иво Андрић“ нобеловцу Абдулразак Гурни и српском пјеснику Саши Радојичићу.
Награде је лауреатима уручио директор Андрићевог института Емир Кустурица који је том приликом истакао да у нашим редовима данас имамо једног од тренутно десет најбољих писаца на свијету, Абдулразака Гурну.
„Гурна је писац који по свему подсјећа на нашег Иву Андрића који паралелно говори о колонијализму и његовим посљедицама у Африци и неко ко је написао романе у којима су увијек странци присутни, а има ли неко ко боље зна шта значи кад су странци присутни од нас“ рекао је Кустурица.
Он је додао да тај колонијални загрљај нажалост и данас постоји и ми овде осјећамо присуство оних који су нам вијековима загорчавали живот.
Књижевник, нобеловац Абдулразак Гурна у свом обраћању захвалио се на урученој награди и рекао да је Иво Андрић плодан аутор чија је два романа „На Дрини ћуприја“ и „Омер паша Латас“ прочитао прије много година. „Обје књиге су дубоко укоријењене у историју Босне и Херцеговине и у том смислу нам много казују“ додао је Гурна.
Пјесник Саша Радојичић у свом обраћању присутнима рекао је да сваки пјесник говори на свом језику и да тај језик одређује поглед на свијет.
„Сваки књижевник треба што више да прочисти свој језик говорећи га и користећи га у писању. Реченица Иве Андрића је савршена, а истовремено сложена и јасна. Андрић за српски језик је био исто што и Шекспир за енглески. Андрићева реченица је обавезујућа за сваког писца да чува свој језик“ рекао је Радојичић.
Руководилац Одјељења за књижевност Андрићевог института Мило Ломпар рекао је, поводом уручења престижне Велике награде Иво Андрић нобеловцу Абдулразаку Гурну, да су његови романи унијели извјесне подударности и духовна прожимања и показали универзалност Андрићевог ђела.
“У нашој јавности име Абдулразака Гурне постало је познато преводом његова четири романа објављена после вести о добијању Нобелове награде за књижевност. Ти романи су нам показали универзалност дела нашег нобеловца и у исто време његову способност да кореспондира унутар хоризонта и идеја савременог света”, истакао је Ломпар.
Присутнима се обратио и предсједник Републике Српске Милорад Додик који је честитао овогодишњим лауреатима и рекао да је одлука Емира Кустурице да се формира Андрићев институт била историјски важна, те навео да ова установа данас има не само регионални, него и свјетски значај.
„Са Његовом светошћу патријархом српским Порфиријем договорено је да од наредне године он буде високи покровитељ додјељивања Велике награде Иво Андрић, уз аистенцију Андрићевог института и власти Републике Српске“ истакао Додик.
Церемонији уручења „Велике награде Иво Андрић“ у Андрићграду псиуствовали су и патријарх Српске православне цркве Порфирије, митрополит дабробосански Хризостом, као и представници Владе РС и општине Вишеград.
М.Кусмук