У Вишеграду је данас одржан састанак представника институција Републике Српске и Републике Србије на тему заштите природе са двије стране ријеке Дрине.
Према ријечима државног секретара Министарства за заштиту животне средине Републике Србије Саре Павков на састанку је било ријечи о даљим корацима који ће бити предузети како би се формално и правно могло кренути у реализацију прекограничног пројекта „Заштита природних вриједности Дрине и Таре“.
„Искуства која ми имамо у Србији, а везана су за заштиту животне средине и проглашење заштићених подручја пренијећемо колегама из Републике Српске како би заједнички валоризовали природне вриједности и заштитили све оно што је до сада заштићено као вриједно и значајно“ рекла је Павков.
Она је додала да оно што спаја Републику Српску и Србију су два национална парка, Тара и Дрина те да је данас разговарано и отоме како да се даље што боље управља овим правковима са обје стране.
Јасна Милешевић, директор републичког Завода за заштиту природног и културно историјског наслијеђа Републике Српске истакла је да су се учесници састанка дотакли и евентуалног проширења границе заштићеног подручја Дрина на територију општине Вишеград.
„Да ли ћемо ићи на проширење постојећег заштићеног подручја или ћемо формирати ново о томе ћемо да се договоримо са надлежним министарствима, али оно што је битно јесте да се и ми и Република Србија морамо активније укључити у ријешавање плутајућег отпада. У овај проблем морају се активније укључити и надлежна министарства ФБиХ као и црне Горе“ рекла је Милешевић.
Вршилац дужности директора ШГ „Панос“ Јелена Сусловски рекла је да је ово други састанак у циљу заштите биодиверзитета на подручју Таре и Дрине.
„Циљ нам је да се подручје којим газдује ШГ „Панос“ придружи заштићеним подручјима јер оно граничи са Националним парковима Тара и Мокра Гора.
Она је исаткла да је план да подручје ШГ „Панос“ од 20 000 хекатара у будућности добије посебан статус како би се бавило заштитом флоре и фауне.
М.Кусмук.