Српско соколско друштво „Соко“ Добрун и ове године, традиционално прпрема низ активности поводом васкршњих празника али и славских свечаности током мјесеца априла и маја.
Оно што је тренутно најактуелније јесте омасовљавање овог друштва, пријем нових чланова у секције које дјелују у оквиру овог друштва како би на млађим генерацијана остало чување традиције српског народа и старих заната.
„Тренутно је у току пријем нових чланица у секцију кућне радиности која у оквиру нашег друштва постоји од 2006. године. Све заинтересоване жене које желе бити дио ове секције могу се пријавити на бројеве телефона 065/536-268 и 065/344-833, а када постану дио нашег тима добиће сву потребну обуку“ каже председник „Сокола“ Мирослав Вуковић и додаје да ће чланице ове секције учествовати на предстојећем Сајму домаћих производа који ће крајем априла бити одржан у Рудом.
Када је у питању Издавачка секција Вуковић каже да је веч расписан и у току је конкурс за кратку причу на тему „Косово и Метохија су наша духовна колијевка. „Конкурс је отворен до 20. априла, а ауторима најбоље три приче које одабере жири награде ће бити уручене у манастиру Светог оца Николаја у Дорбунској Ријеци 12. маја када ССД „Соко“ буде обиљежавало своју крсну славу Светог Василија Острошког“ истакао је Вуковић.
Поводом највећег хришћанског празника Васкрса за намјлађе чланове „Сокола“ али и све малишане из нашег града биће организоване традиционалне васкршње туцијаде. „Планирали смо другог дана Васкрса, 17. априла двије туцијаде које ће бити одржане у порти цркве Светог Јована у Вишеградској бањи и у манастиру Светог оца Николаја у Добрунској Ријеци“ потврдио је Вуковић.
Члан председништва ССД „Соко“ свештеник Драган Вукотић најавио је традиционалну туцијаду на Васкрс у цркви Светог цара Лазара у Андрићграду. „Тог дана, на наш највећи празник у 18:00 часова биће служено пасхлано, а затим ће бити одржано традиционално такмичење у туцању васкршњим јајима. Угостићемо и око 80 малишана из вртића „Невен“ те овом приликом позивам сву дјецу да нам се прикључе у овој свечаности“ рекао је Вукотић.
Прво гимнастичко друштво „Српски Соко“ у Вишеграду је формирано 1908. године, које је између два свјетска рата било највећа и најмасовнија организација у граду на Дрини и Рзану. Соколско друштво у Вишеграду након Првог свјетског рата прераста у Омладинско гимнастичко друштво „Соко“, а од 1929. године дјелује као Југословенски “Соко“, у склопу Ужичке соколске жупе. Друштво је своју активност развијало кроз више секција, а најмасовнија је била гимнастичка.
Након вишедеценијског гашења, на подстицај Митрополита дабробосанског Николаја, у манастиру Добрун код Вишеграда 1998. године обновљен је рад Соколског друштва, које је званично регистровано 2004. године. Данас Српско Соколско друштво „Соко“ у оквиру спортске, издавачке, драмске, рецитаторске, грађевинске, хуманитарне и секције кућне радиности окупља око 250 чланова и представља окосницу културног и спортског живота Вишеграда.
М.Кусмук